17 věcí, které charakterizují úspěšné lidi

Zkuste se zamyslet a vybavte si nejúspěšnějšího člověka, kterého znáte. Může to být kdokoliv, například Váš kolega z práce, mentor či zkrátka někdo, koho jste viděli vyrůstat a nyní nemůžete uvěřit tomu, co všechno dokázal.

Ať už tento člověk dělá cokoliv, je velká pravděpodobnost, že ho můžete charakterizovat podle níže uvedených vlastností/schopností. Tyto věci totiž dělá většina úspěšných lidí téměř každý den a za žádnou cenu nepřestanou ani ve chvíli, kdy se dostanou do potíží.

successfull-people.jpg
 • Velmi důležitou roli hraje smích. Vybavte si člověka, na kterého jste mysleli na začátku – směje se často? Vsadím se, že ano. Samozřejmě existují situace, ve kterých musíme být vážní, nicméně úspěšní lidé se řídí heslem: „Krize dneška je vtipem pro zítřek“
 • Úspěšní lidé také neberou pravidelné učení jako zátěž – ba naopak. Často hledají výzvy a tím se učí spoustu nových věcí, které je neustále posouvají dál a dál.
 • Umění naslouchat je další důležitou schopností, kterou Vámi vybavený člověk určitě má. Úspěšní lidé totiž pochopili, že je mnohem lepší více naslouchat a méně mluvit. Není to však tak jednoduché, pouze poslouchat a být pasivní umí každý, úspěšní lidé se však snaží o tzv. aktivní naslouchání. V tomto případě přemýšlí nad tím, co ostatní říkají, nechají je domluvit a následně volí vhodné dotazování.
 • Další důležitou schopností úspěšných lidí je empatie. Bez porozumění emocí a motivů druhých lidí by nikdy nedokázali vést tým, úspěšně prodávat či ohromit sál plný lidí. Je důležité naučit se vidět svět očima toho, s kým jednáte.
 • Zvědavost. Sice jsme již zmiňovali dotazování, ale se zvědavostí souvisí neustálé přezkoumávání domněnek a především otázka: „Proč ne?“
 • Nenajdeme člověka, který by velkolepého úspěchu dosáhl sám – vždy mu někdo pomáhal. Předtím, než však požádáme někoho o pomoc, je dobré, aby lidé okolo nás věděli, že pokud bude potřeba, jsme ochotni kdykoliv pomoct my jim. Další typickým rysem úspěšné osobnosti je tedy altruismus.
 • Dvě jednoduchá slova: děkuji Vám. Úspěšní lidé děkují často, rádi a myslí to upřímně – věří, že vděčnost jim jejich úspěch ještě prohloubí.
 • Myslíte si, že úspěšní lidé nevědí, co je selhání? Omyl. Žádný úspěch nepřichází bez ochoty riskovat, tím pádem je zde pravděpodobnost selhání vysoká. Je však důležité nenechat se selháním pohltit a vytrvat – úspěch se dostaví.
 • Hledání dobrodružství je další charakteristikou úspěšných lidí. Věří totiž, že pouze pokud jsou ochotní překonávat samy sebe, můžou růst. Pod pojmem hledání dobrodružství si můžeme představit téměř vše, kde překračujeme naši komfortní zónu – ať už je to cestování, nové životní zkušenosti, adrenalinové zážitky.
 • Láska. Ať již mluvíme o lásce k rodině, k práci či k životu jako takovému, úspěšní lidé prostě vědí, že život plný lásky je jednoduše lepší.
 • Umění odpouštět. Ne každý to umí, úspěšní lidé navíc mají z odpuštění druhým radost – je to pro ně stejný dárek jako pro ty, kterým odpustili.
 • Úspěšní lidé si pamatují, kdo je kolikrát oklamal – tolerují pouze jednou a dost. Také rozumí rozdílům mezi významy slovy zapomínání a odpouštění.
 • Život úspěšných lidí je mnohem jednodušší, pokud mají dost odvahy na to být upřímní. Moc dobře totiž vědí, že jakákoliv nečestnost se projeví ve chvílích, kdy je to nejméně vhodné – například když se chtějí posunout dál či se snaží vyhnout konfliktu a jít „ruku v ruce“ s ostatními.
 • Risk je zisk, u úspěšných lidí to platí dvojnásob. Co byste si vybrali - nedělat nic jinak či jít do rizika? Úspěšní lidé vždy volí druhou variantu.
 • Schopnost stanovit si priority je pro úspěšné lidi také klíčovou – cílů, kterých mají dosáhnout, je mnoho, nedokázali by však nic bez stanovení priorit a vyhodnocení, čím začít a čím skončit.
 • Na konci dne si každý úspěšný člověk shrne, co ten den dokázal a moc dobře ví, že pověst si nevybuduje tím, že bude plánovat, jaké věci vykoná v budoucnu – musí konat každý den.

Originál článku si můžete přečíst zde.